сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Трудница од Белград почина од свински грип

grip

Последни вести

Триесет и тригодишна трудница вчера починала од свински грип на Инфективната клиника во Белград, пишуваат медиумите во Србија.

– И покрај сите напори на лекарите, за жал, од грип почина трудница во петиот месец од бременоста. На клиниката пристигна седмиот ден од болеста и веднаш беше приклучена на респиратор. Лабораториски беше докажано присустувото на вирусот Х1Н1 – изјави доктор Мијомир Пелемиш.

Ова е втор смртен случај од грип оваа сезона во Србија, откако пред една недела починал жител од Ужице (34).

Најчитани вести