понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Црна Гора доби зелено светло за отворање на две поглавја

Црна Гора доби зелено светло за отворање на преговори за поглавјата кои што се однеусваат на правосудството и владеењето на правото

crna gora i eu

Поврзани вести

Амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на состанок во Брисел, дале зелено светло за Црна Гора за отворање на поглавјата 23 и 24, кои ЕУ ги означила како клучни за понатамошните европски интеграции на државата.

Како што наведуваат тамошните медиуми, амбасадорите на земјите од ЕУ ги усвоиле преговарачките позиции за поглавјата 23 и 24, што значи дека Црна Гора формално добила одобрение за отворање на тие поглавја, кои што се однесуваат на областа на правосудството и владеење на правото.

Црна Гора, досега, привремено ги затвори двете преговарачки поглавја 26- кое се однесува на образованието и културата, и 25-кое ја покрива областа на науката и истражувањето.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести