четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Турчинов: Русите сепаратисти ги сметаме за терористи

turcinov

Поврзани вести

Вршителот на должност на украинскиот претседател, Олександар Турчинов, изјавил дека проруските демонстранти кои во источниот дел на Украина зазеле повеќе згради на локалната администрација ги сметаат за „терористи“ и дека против нив ќе ги употребат сите закони.

„Властите сите сепаратисти и терористи, кои се вооружени со автоматско оружје и кои што ја зазеле локалната управата, ќе ги третира како терористи и криминалци“, рекол Турчинов.

Проруски демонстранти ја зазеле зградата на администрацијата на Доњецк, Луганската и Харковата област, каде што пристигнале специјални единици на полицијата од други региони на Украина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести