петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турчинов со закана до руската армија

Сите воени сили треба да се наоѓаат во границите на териториите, утврдени со спогодби и договори. Секое движење надвор од границите на тие територии ќе биде сфатено како воена агресија, рекол Турчинов

trucinov

Последни вести

Претседателот на украинскиот парламент и вршител на должноста претседател на Украина, Александар Турчинов, ги повикал руските армиски трупи од Црноморската флота, стационирани на Крим, да не ги напуштаат своите позиции од териториите утврдени со постоечките договори, објавува нвоинскат агенција Интерфакс, пренесува Нетпрес.

„Се обраќам до раководството на Црноморската флота на Русија со барање – сите воени сили треба да се наоѓаат во границите на териториите, утврдени со спогодби и договори. Секое движење надвор од границите на тие територии ќе биде сфатено како воена агресија“, рекол Турчинов од говорницата на парламентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести