недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турчинов: Украина нема да презема воени дејствија, за да го спречи отцепувањето на Крим

turcinov

Последни вести

Украина нема да презема воени дејствија, за да го спречи отцепување на Крим, изјави вршителот на должноста, претседателот Александар Турчинов во интервју за „АФП“.

„Ние не можеме да спроведеме воена операција во Крим, зашто на тој начин ќе ја изложиме на ризик источната граница и Украина ќе биде беспомошна“, изјавил Турчинов.

„Руските лидери одбиваат секаков контакт со нас, како на ниво на министри за надворешни работи, така и на високо ниво на управување“, додал тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести