среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Турчинов: Втора фаза за разбивање на државноста на Украина

turcinov

Поврзани вести

Вршителот на должност украински претседател Александер Турчинов изјави дека сепаратистичките акции во источниот дел на земјата каде што проруски демонстранти окупираа владини објекти, покажуваат дека Русија спроведува „втора фаза од специјалната операција“ за разбивање на Украина.

Турчинов нагласи дека акциите во Харков, Доњецк и Луганск покажуваат дека непријателот на Украина спроведува „кримско сценарио“.

„Русија има за цел да ја дестабилизира Украина, да го отфрли украинското раководство, да ги попречи претседателските избори и да ја разбие нашата држава. Тоа нема да го дозволиме“, нагласи Турчинов.

Тој предупреди дека дел од сепаратистите се вооружиле и најави дека против нив ќе се преземат „антитерористички мерки“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести