четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција е единствената членка на НАТО која е шпиунирана

Програмата за разузнавање се применувала на целата земја, потврдиле за весникот „Хуриет“ извори од германските разузнавачки служби.

turcija

Последни вести

Турција е единствената членка на НАТО, која германската служба за внатрешно разузнавање (БНД) ја шпионирала.

Програмата за разузнавање се применувала на целата земја, потврдиле  за весникот „Хуриет“ извори од германските разузнавачки служби.

Турција, како што наведува изворот е една од главните цели на нивното разузнавање.

Поради нејзината исклучителна важност, особено во областите на надворешната политика, економијата, нафтоводите и антитерористичките операции не се шпионираат само одредени области, туку целата држава.

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу телефонски разговарал со неговиот германски колега Франк Валтер Штајнмаер за да го изрази незадоволството на турската Влада во врска со овие тврдења.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести