понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Турција е загрижена од ситуацијата во Босна и Херцеговина

turcija

Поврзани вести

Турција е загрижена од ситуацијата во Босна и Херцеговина, изјави претседателот на меѓупарламентарната група за пријателство во Турција, Хакан Чавушоглу, пренесуваат локалните медиуми.

Чавушоглу истакна дека Босна и Херцеговина е многу млада земја, што веќе е доживеала тешки повреди. Тој додаде дека земјата мора да биде заштитувана од граѓаните. Турскиот пратеник изрази разбирање за тешкотиите со кои се соочуваат босанските државјани, но истакна дека секоја демонстрација треба да биде поттикната без акти на вандализам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести