петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Турција: Едно лице загина, 26 повредени во ракетен напад во Килис

Најмалку едно лице загина, а 26 се повредени во вчерашниот ракетен напад во турскиот град Килис, во близина на сириската граница, јавува Хина.

133142818

Последни вести

Две ракети ги погодиле куќите во диромашниот дел на градот, близу центарот, при што повредени се 16 лица.

Турските војници во близина на границата возвратиле на нападот кон Сирија.

Подоцна две ракети ја погодиле џамијата, при што загинало едно лице, а 10 се повредени.

Џамијата е на 100 метри одалеченост од канцеларијата на гувернерот во која, во тој момент се наоѓал заменикот премиер Јалчин Акдоган, кој вети дека турската Влада ќе возврати на нападите со сите можни мерки.

Најчитани вести