понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција ги отвори границите за Курдите кои бегаат од Сирија

422362_turska-ankara090114ras-foto-milos-peric-0037_ff

Поврзани вести

Турција денеска попладне ги отвори границите за 4000 Курди кои бегаат од џихадистите на северот на Сирија, соопшти премиерот Ахмет Давутоглу.

Курдите од четвртокот се собираат на границата со Турција која првично одби да ги прифати, нудејќи им помош на сириско тло, јавуваат турските ТВ медиуми.

Турските сили за безбедност утринава со солзавец и водени топови ги притискаа Курдите, но изгледа дека упорната офанзива на војската на сунитската екстремистичка организација „Исламска држава“ ја поттикна Анкара да го промени ставот.

„Ја отворивме границата. Ќе им помогнеме на луѓето кои според најновите информации се 4000,“ изјави Давутоглу во Баку каде што е во посета.

Бидејќи тоа го слушнаа, стотина Курди главно жени, стари и болни тргнаа кон границата со Турција, под будно око на силите на безбедност со директен ТВ пренос, додека оддалеку одекнуваат артилериски експлозии.

Турција од почетокот на војната во Сирија во 2011 година, прими 1,5 милиони бегалци и нејзините сместувачки капацитети се преполни, па бегалците ги сместува на самата граница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести