вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Турција и Јапонија договорија економско партнерство и изградба на нуклеарка

Двете страни потпишаа договор за формирање на научно технички универзитет во Истанбул преку кој ќе се одвива размена на студенти и ќе се образоваат стручни кадри од областа на нуклеарната енергија.

erdogan

Поврзани вести

Јапонскиот премиер Шинзо Абе и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, денеска во Токио се договорија за почеток на преговорите за договор за економско партнерство.

Двете страни потпишаа договор за формирање на научно технички универзитет во Истанбул преку кој ќе се одвива размена на студенти и ќе се образоваат стручни кадри од областа на нуклеарната енергија.

Абе и Ердоган договорија и изградба на нуклеарка во вредност од 22 милијарди долари, во која ќе учествуваат јапонскиот „Мицубиши“ и француската „Арева“.

Јапонските медиуми исто така јавуваат дека Јапонија и Турција се договориле за соработка во производство на мотори за тенкови што е редок случај на воена соработка на Токио, бидејќи САД  е главниот јапонски партнер, во доменот на одбраната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести