сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Турција ја зголемува контролата врз интернетот

Turkish parliament

Поврзани вести

Турскиот парламент ги усвои измените во законот со кои се зголемува контролата на државата врз интернетот, пренесуваат локалните.

Измените беа усвоени, откако беа извршени неколку поправки од страна на пратениците.

Парламентот го усвои законот пред неколку недели, при што беше потпишан од страна на претседателот на Републиката, Абдуллах Ѓул, кој побара пратениците да ревидираат некои членови од законот, што според него не се демократски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести