понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Турција ќе плати 90 милиони евра поради инвазијата на Кипар

kiparzname

Поврзани вести

Според одлуката на Европскиот суд за човекови права Турција мора да плати 90 милиони евра за штетите направени при инвазијата на  Кипар во 1974година.

Пресудата е еден од најголемите што некогаш биле пресудени од страна на судот.

Било речено дека дека штетите се компензација за загубите претрпени за време на инвазијата.

Кипар е поделен од 1974 година , кога Турција извршила инвазија на север како одговор на воениот удар на островот кој беше поддржан од страна на владата на Грција.

Оттогаш, северната третина од Кипар е воглавно населена со Турци, а јужните две третини населени од кипарските Грци.

Европскиот суд за човекови права пресудил дека Турција се уште е одговорна за штетите , и покрај тоа што е поминато  подолго време.

Судот пресудил дека Турција треба да плати 30 милиони евра за страдањето кое го претрпеле роднините на луѓето кои биле исчезнати за време на инвазијата.

На Турција и е наредено да плати уште 60 милиони евра за страдањето на кипарските Грци кои живеат на полуостровот Карпас – енклава во рамките на северен Кипар.

Турција се уште има околу 30.000 војници стационирани на островот, и тоа е единствената земја која го признава северниот дел на Кипар како посебен ентитет.

Мировните сили на ОН проценуваат дека 165.000 кипарски Грци избегале или биле протерани од северниот дел и 45.000 кипарски Турци од југ, иако страните во конфликтот велат дека бројките се повисоки.

Грчките и Турските лидери на Кипар се ангажирани во нов круг разговори со цел усогласување на разликите и повторно обединување на островот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести