вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Турција ќе дозволи да се користат нејзините базите за борба против ИД

Според неименуван претставник на американското Mинистерство за одбрана, коалицијата на западните сили кои се борат против ИД ќе може да ја користи и турската база Инџирлик, во јужниот дел на земјата.

izmir-air-base

Последни вести

Турција ќе дозволи САД и коалициските сили да ги користат нејзините воени бази за воздушни напади врз џихадисти на Исламската држава (ИД) во Сирија и Ирак, објави синоќа Вашингтон, објави МИА.

Според неименуван претставник на американското Mинистерство за одбрана, коалицијата на западните сили кои се борат против ИД ќе може да ја користи и турската база Инџирлик, во јужниот дел на земјата.

Администрацијата на американскиот претседател Обама ја повика Турција да земе поголема улога во борбата против екстремистите на ИД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести