петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Турција ќе го затвори Босфор за руските бродови

erdogan

Поврзани вести

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган го предупредил Владимир Путин дека ако самопрогласените кримската власти или така наречената самоодбрана на Крим извршат насилство спрема кримската Татари, Анкара ќе биде принудена да го блокира Босфор за руските бродови, пренесе „Обозревател“, повикувајќи се на турски извор од дипломатијата. Турскиот лидер разговарал со рускиот претседател по телефон и го предупредил за последиците од конфликтот со Украина.

Според изворот, претходно Ердоган и лидерот на кримските Татари, Мустафа Џемилев разговарале за можните опасности насочени кон Татарите во врска со агресивната политика на Москва. За време на средбата било споменато и убиството на кримски татарин во почетокот на март, извршено од непознати лица .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести