петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Турција ќе им даде државјанство на потомците на протераните Ерменци

turcija

Поврзани вести

Анкара планира да им овозможи право за добивање турско државјанство на потомците на Ерменците протерани од Турција за време на Првата светска војна.

Идејата за доделување турски пасоши и лични карти на потомците на протераните или убиени Ерменци ја иницирало турското Министерство за надворешни работи уште во јануари годинава.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести