среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Турција ќе протера Британци кои сакале да заминат на боиште во Сирија

isis_2936713b

Последни вести

Деветмина Британци ќе бидат протерани од Турција, а истите се уапсени поради обид да заминат за Сирија и веројатно да се приклучот кон борците на групата „Исламска држава“.

Две жени и тројца мажи се уапсени во регионот на округот Хатај, во јужниот дел на Турција. Тие со себе воделе четири деца, меѓу кои едногодишно бебе.

Случајот предизвика голем интерес кај британската јавност откако беше откриено дека едно од децата е син на Шакул Ахмед, оптински советник од Лабуристичката партија.

Сите ќе бидат протерани во Велика Британија и ќе добијат забрана за влез во Турција.

Најчитани вести