среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција ќе воведе ограничувања за пушењето наргиле

Според сегашните правила трговските објекти, кои дозволуваат пушење наргиле без да ја имаат неопходната дозвола за тоа, ќе бидат казнувани со 7.612 турски лири, а казната ќе биде удвоена доколку продолжи нарушувањето.

nargile

Последни вести

Турската Влада ќе воведе построги ограничувања за пушењето наргиле, изјави денеска турскиот министер за здравство Мехмет Муезиноглу, истакнувајќи дека пушењето наргиле е толку опасно, колку и другите тутунски производи.

– Сите забрани за тутунски производи ќе важат и за наргилето. Ние ќе ги издадеме неопходните наредби за тоа, рече министерот.

Според сегашните правила трговските објекти, кои дозволуваат пушење наргиле без да ја имаат неопходната дозвола за тоа, ќе бидат казнувани со 7.612 турски лири, а казната ќе биде удвоена доколку продолжи нарушувањето.

Кафеаните, во кои се користи наргиле, треба да бидат најмалку на сто метри од училишта и интернати. Тие треба да располагаат со отворени простории за пушење наргиле. Освен тоа, наредбата забранува продажба на наргиле на лица под 18 години.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести