среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Турција: Новата Влада ќе се стреми кон побрзо членство во ЕУ

turcija-eu1

Поврзани вести

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска изјави дека една од главните правци на новата Влада ќе биде активизирање на преговорите за членство на Турција во ЕУ.

– Претходната влада реализира голем број реформи во оваа сфера, но сега процесот е малку побавен. Потребен е нов импулс. Полноправното членство во Унијата е една од главните цели на Владата, истакна Давутоглу во Парламентот, каде ја претстави програмата на новиот кабинет.

Тој увери дека неговата Влада планира да се придржува кон „стабилна и безопасна политика“ во рамки на евроинтеграциите, потенцирајќи дека на прво место ќе настојува за отворање на замрзнатите поглавја од преговорите со ЕУ.

Давутоглу, исто така, додаде дека Турција ќе води активна внатрешна и надворешна политика, ставајќи фокус на економскиот раст на земјата, привлекување на странски инвестиции, подобрување на макроекономските показатели и решавање на социјалните проблеми.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести