среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Турција: Опозицијата го критикува составот на новата Влада, особено министерот за внатрешни работи

Turkish parliament

Поврзани вести

Водачот на главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) Кемал Киличдароглу, веднаш го критикуваше составот на новата Влада, а особено изборот на новиот министер за внатрешни работи, соопшти телевизискиот канал „НТВ“.

Општата оценка на лидерот на турската опозиција е дека премиерот Реџеп Таип Ердоган се стреми да „состави кабинет што воопшто нема да му противречи и само ќе ги исполнува неговите неговите лични намери“.

Особено внимание сепак Киличдароглу посветува на новиот министер за внатрешни работи, досегашниот главен секретар на Министерскиот совет Ефкан Ала.

Според лидерот на ЦХП токму тој е лицето на „длабоката држава“, (целовкупен концепт во Турција, олицетворениe на симбиозата на тајните служби со мафијата и политичката елита), внатре во владејачката Партија на правдата и развојот, посочи уште телевизискиот канал „НТВ“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести