петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција планира создавање „бафер зона“ за заштита од екстремисти од „Исламската држава“

Владата разгледува планови и ќе одлучи дали постои потреба од таква одлука, изјави Ердоган пред заминувањето од Катар, пренесуваат турските медиуми.

turcija

Последни вести

Турската армија подготвува планови за создавање на „бафер зона“ долж јужната граница на земјата каде постои закана од екстремисти на групата „Исламска држава“ во Ирак и Сирија, изјави синоќа претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Владата разгледува планови и ќе одлучи дали постои потреба од таква одлука, изјави Ердоган пред заминувањето од Катар, пренесуваат турските медиуми.

Претставник на Ердоган ја потврдил изјавата на турскиот претседател без да прецизира во кои делови на границата може да биде создадена „бафер зона“.

Турција претходно јасно кажа дека не сака да има улога во воената коалиција, што САД се обидуваат да ја формираат за борба против „Исламска држава“ во Ирак и Сирија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести