петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Турција: Почна судењето на 45 лица од менаџментот на рудник, обвинети за смртта на 300 рудари

rudnik_turcijaaa

Последни вести

Со протести на стотици лица во округот Маниса денеска почна судењето на 45 луѓе менаџери и вработени во рудникот кај Сома на запад во Турција кои се обвинети за смртта на 301 рудар кои загинаа во пожар минатата година, пренесува МИА.

На почетокот на удењето не се појави првиот човек на компанијата Сома, Комур Ислетмелери  и генералниот директор на рудникот  за јаглен. Несреќата се случи на 13 мај лани.

Поради безбедносни причини судијата одлучи осуммина од обвинетите менаџери кои се во притвор во Измир да не присуствуваат на почетокот на судењето туку своите изјави да ги дадат преку видео линк.

Стотици демонстранти се вклучија денеска во протестна поворка во западна Турција барајќи остри казни за раководството. Членови на семејствата на загинатите носеа шлемови обоени во црно во имиња на мртвите рудари.

Стотици полицајци беа распоредени пред зградата на Судот за спречување судири на собраните луѓе кои наведуваат дека и владата е одговорна поради „затворање очи“ за недостатоците за безбедноста во рудникот.

Најчитани вести