сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Турција повторно воведе блокада на социјални мрежи

Дали Ердоган повторно ќе воведе блокада на Твитер ?

Дали Ердоган повторно ќе воведе блокада на Твитер ?

Поврзани вести

Владата на Турција одлучи да ја блокира социјалната мрежа „Твитер“, два дена по самоубиствениот напад во Суруч, каде загинаа 32 луѓе а повеќе од 100 беа повредени.

Истовремено, Агенцијата за информатички и комуникациски технологии наведе дека не е поврзана со оваа блокада, како и дека ќе се бори за нејзино укинување.

Оваа забрана на „Твитер“ не е ништо ново во Турција, бидејќи неколку пати до сега на иницијатива на претседателот Реџеп Таип Ердоган беше блокиран пристапот до одредени друштвени мрежи.

Најчитани вести