среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција: Претседателот ќе ги потпише спорните закони за ограничување на интернетот и судството

abdula gul

Поврзани вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска најави дека ќе ги потпише двата контроверзни закони, што беа усвоени во Парламентот, пренесе „АФП“.

Ѓул истакна дека тој нема овластувањата врз Уставниот суд и може да стави вето само кај еминентни законски нарушувања.

Претседателот додал дека опозицијата веќе најавила дека ќе се обрати до Уставниот суд во врска со двата закона, за зголемување на контролата врз интернетот и организацијата на судскиот систем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести