четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција: Причина за тензиите во земјата се претседателските избори

parlament turcija

Поврзани вести

Претседателот на турскиот Меџлис, Џемил Чичек изјави дека главна причина за незгаснатите тензиите во земјата се претстојните претседателски избори, што треба да се оддржат во август, соопшти телевизискиот канал „НТВ“.

Џемил Чичек потсети, дека претседателските избори во Турција секогаш поминуваат болно , а „стомачните болки почнуваат година, година и половина пред самите избори“. Според него најверојатен кандидат за претседател на сега владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) е Реџеп Таип Ердоган, а за конкретното решение за прашањето на турскиот премиер клучот ќе го имаат добиените гласови на локалните избори на 30 март.

Чичек е загрижен и за темата за новиот турски Устав.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести