сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Турција сака договор со Русија, Белорусија и Казахтан

Министерот за економија на Турција Нихат Зајбекчи изнел план за формирање на слободна трговска зона меѓу Турција и Царинската унија на Русија, Белорусија и Казахстан, рекол рускиот министер за економски развој Алексеј Уљукааев.

7529909910_8f7967a5a3_z

Последни вести

Министерот за економија на Турција Нихат Зајбекчи изнел план за формирање на слободна трговска зона меѓу Турција и Царинската унија на Русија, Белорусија и Казахстан, рекол рускиот министер за економски развој Алексеј Уљукааев. Иницијатаивата за можна економска соработка на повисоко ниво Зејкбечи ја изнел за време на состанокот на министри за трговија на државите членки на Г-20 во Австралија.

Се договоривме да формираме работна група, која во септември подетално ќе ја разгледува можноста на таков облик на трговска соработка, рекол Уљукаев. Русија сега е втор најголем трговски партнет на Турција, после Европската Унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести