недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 41

Турција се заканува со повлекување на договорот со ЕУ за миграцијата

Се уште не сме ги информирале нашите европски партнери, и сега се е во наши раце, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

132421384

Последни вести

Турција се закани дека ќе се повлече еднострано од договорот за миграцијата во Европската унија, склучен во март минатата година со што се намали бројот на мигранти и бегалци кон Европа.

– Може да го поништиме еднострано тој догвоор. Се уште не сме ги информирале нашите европски партнери, и сега се е во наши раце, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Во интервју за телевизијата „24“ тој додаде дека „отсега натаму може да кажеме дека не го применуваме тој договор и се е завршено“.

Најчитани вести