петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Турција собори сириски авион

Саудиската телевизија Ал Арабија јави дека турската против воздушна одбрана соборила сириски авион над пограничниот регион Касаб, на 65 километри од Латакија.

avion-500

Поврзани вести

Сириски авион беше соборен денеска во граничниот регион со Турција, каде бунтовниците се судираат со силите на сирискиот претседател Башар ал Асад, јави БТА.

Според официјални турски претставници турските воено-воздухопловни сили го собориле сирискиот авион, откако го нарушил турскиот воздушен простор.

Саудиската телевизија Ал Арабија јави дека турската против воздушна одбрана соборила сириски авион над пограничниот регион Касаб, на 65 километри од Латакија.

Во регионот на Касаб се водат жестоки судири меѓу владините сили и борците од „Џебат ал Нусра“ и „Исламски фронт“, кои навлегуваат од турска територија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести