понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турција спроведе „чистка“ во банкарскиот и телекомуникациски регулатор и во државната телевизија

turcija-zname-luge

Поврзани вести

Турција спроведе „чистка“ во банкарскиот и телекомуникацискиот регулатор и во државната телевизија, во рамките на која се отпуштени десетици извршни директори во како резултат на корупциски истраги, пренесе „Ројтерс“.

Властите веќе отпуштија илјадници полицајци, десетици обвинители и неколку вработени во државната телевизија како резултат на истрагата за корупција, што стана најголем предизвик во текот на 11-годишното владеење на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Во рамките на последната „чистк“ се отпуштени десетици чиновници. Заменик директорот на банкарскиот регулатор БДДК и директорите на две одделенија се отстранети од нивните функции.

Отстранети се исто началниците на пет одделенија во Телекомуникацискиот директорат, орган што врши електронско следење, додека во исто време ги извршува функциите на регулатор на телекомунационния пазар, а околу 12 вработени во турската државна телевизија TРT се отпуштени. Меѓу нив се раководителите на сектори и високи уредници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести