недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Турција станува нуклеарна сила

Турција веќе ја стартуваше градбата на две нуклеарни електрани, а крои планови и за трета

864735869534115623a499311569011_640x427

Поврзани вести

Турција планира во следните 10 години, со изградба на две нуклеарна електрани, да стане нуклеарна сила.

Првата нуклеарка во земјата „Акују“ во покраината Мерсин на медитеранското крајбрежје, ја гради руската државна компанија „Росатом“.

Втората нуклеарна електрана ќе биде лоцирана во северната турска провинција Синоп на црноморското крајбрежје, а ќе ја гради јапонско-француски конзорциум.

Турција има намера, со амбициозена нуклеарна програма, да задоволи 10 отсто од своите потреби за електрична енергија до 2023 година и да ја намали зависноста од увоз на нафта и гас.

Турција исто така сака да изгради трета нуклеарна електрана, но плановите зависат од перформансите на електраните во Мерсин и Синоп.

Од 2012 година Турција почна да праќа студенти во Русија на обука за нуклеарно инжинерство, а целта е да се испратат вкупно 600 студенти.

Нуклеарната енергија во Турција  се развива со новите можности за вработување, заедно со подиндустриите и регулаторните институции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести