четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Турција: Уапсени 10 полицајци во рамки на истрагата за незаконско прислушување

turcija

Последни вести

Најмалку десет турски полицајци се уапсени денеска во рамки на истрагата за незаконско прислушување на политичари, државни службеници и бизнисмени, јави Анадолија, пренесе МИА.

Обвинителството во централниот турски округ Сивас издаде наредба за апсење на вкупно 35 осомничени за незаконско прислушување. Акцијата е спроведена во 18 турски окрузи.

Според аналитичарите пперацијата е дел од борбата на турската влада против движењето на верскиот лидер Фетулах Гулен, кого претседателот Реџеп Тајип Ердоган го обвини за создавање на паралелна структура во рамките на државата.

Најчитани вести