петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Турција: Уапсени 20 осомничени припадници на ИД

policija-lisici-apsenje

Последни вести

Полицијата утрово во Адана приведе 20 лица, за кои има сомнение дека се членови на Исламската држава.

Припадниците на антитерористичката полиција, потпомогнати од хеликоптери, извеле истовремени рации на 22 адреси во Адана по дојава дека лидерите на ИД планираат напад.

Приведените се однесени на сослушување, јави Танјуг.

Исламската држава ја контролира областа во Сирија долж турската граница, источно од Адана.

Градот Адана се наоѓа во близина на воздухопловната база Инџирлик, каде се стационирани американските сили и која служи за воздушните мисии во борбата против ИД.

Најчитани вести