вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Турција: Уапсени 30 лица во акција против Исламска држава

islamska drzava

Поврзани вести

Полицијата во акција против Исламска држава во градот Коња во централна Турција денес уапси околу 30 лица, наводни членови на групацијата.

Турската полиција вчера започна серија операции против групи на Исламска држава, вклучително акција во над десет куќи во југоисточниот град Дијарбекир. Седум борци беа убиени, а 12 приведени во операцијата вчера.

Турските власти ги проширија акциите против наводни келии на Исламска држава по двојниот самоубиствен напад во Анкара на 10 октомври, во кој загинаа над сто лица. Тоа беше најсмртоносни терористички напад во современата историја на Турција.

Најчитани вести