вторник, 27 јуни 2017  |  Вести денес: 54

Турција: Уапсени 47 војници поврзани со несупешниот воен пуч

Апсењата биле извршени рано утрото по локално време.

turcija

Последни вести

Турските власти уапсија 47 војници од воздухопловна база во близина на градот Конја во Анадолија во рамки на истрага за неуспешниот воен пуч.

Апсењата биле извршени рано утрото по локално време.

Повеќе од 32.000 луѓе се во затвор, а 100.000 се сменети од безбедносни и јавни служби поради наводни врски со имамот Фетулах Ѓулен. Анкара смета дека Ѓулен е одговорен за неуспешниот воен пуч што се случи во средината на јули.

Најчитани вести