среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Турција затвори неколку гранични премини во Сирија

turcija

Последни вести

Турција затвори некои гранични премини со Сирија, откако од петокот повеќе од 70.000 курдски бегалци влегоа на турска територија, објави МИА.

Повеќето бегалци се од сирискиот град Ајн ел Араб, од каде населението бега поради страв дека џихадистите на Исламска држава (ИД) ќе извршат масакр.

Џихадистите се приближиле до овој град, кој е главно населен со Курди, откако во претходните денови зазедоа десетици села во подрачјето околу Ајн ел Араб.

Протести за солидарност на Курдите започнаа вчера од турската страна на границата.

Турција прими над 847.000 бегалци од почетокот на бунтот против сирискиот претседател Башар ал Асад пред три години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести