понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Турците екстрадираа џихадистички лидер во Франција

екстрадираниот терорист имал клучна улога во врбувањето на млади Французи од Тулуз и Стразбир, кои потоа заминувале да се борат на страна на исламистичките групи во странство.

dzhadisti

Последни вести

Турските власти на Париз му предадоа лидер на една терористичка ќелија, што се занимава со врбување и регрутација на џихадисти во Франција, соопшти францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнов.

Според него, екстрадираниот терорист имал клучна улога во врбувањето на млади Французи од Тулуз и Стразбир, кои потоа заминувале да се борат на страна на исламистичките групи во странство.

Податоците на француските разузнавачки служби покажуваат дека во моментов околу 900 државјани на Франција се борат на страна на исламистичките групи на Блискиот Исток, пред се во Сирија и Ирак, или во Северна Африка. Според истите податоци, француски државјани има и меѓу припадниците на џихадистичката група Исламска држава.

Во извештај на Европол се посочува дека Франција се наоѓа на првото место во Европа според бројот на приврзаници на радикалниот ислам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести