сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 2

Турците излегоа денес на улиците за да и дадат поддршка на Владата

turci-poddrshka-erdogan

Поврзани вести

Турски граѓани излегоа денеска на улиците на Истанбул, развиорувајќи го турското знаме за поддршка на Владата и како протест против обидот за воен удар, пишува МИА, повикувајќи се на ДПА.

Демонстрантите носеа во рацете црвено-бели знамиња и се собраа на главните улици на градот.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган беше снимен од државната агенција Анадолија како се сретнува и се поздравува со своите поддржувачи во азискиот дел на Истанбил.

Илјадници Турци се собраа претходно денеска во Берлин и Виена за да протестираат против обидот за пуч во Турција и за да ја поддржат Владата на Турција.

Најчитани вести