понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 80

Турците во Ротердам добија дозвола за протест против холандската полиција

Холандската полиција минатиот викенд употреби кучиња и водени топови за да растера стотици демонстранити кои се собраа пред Конзулатот во Ротердам, при што некои од демонстрантите фрлале со шишиња и камења врз полицијата.

133264941

Последни вести

Градоначалникот на Ротердам Ахмед Абуталеб одобри денеска Турците во Холандија да одржат протест против начинот на кој холандската полиција се однесувала кон демонстрантите минатиот викенд.

Портпаролот на градоначалникот на Ротердам Ленарт де Јонг наведе дека е поднесено барање за одржување на протестите за „одбрана на Турците“.

Холандската полиција минатиот викенд употреби кучиња и водени топови за да растера стотици демонстранити кои се собраа пред Конзулатот во Ротердам, при што некои од демонстрантите фрлале со шишиња и камења врз полицијата. Холандската полиција некои од демонстрантите ги тепала со пендреци.

Протестите избија како последица од забраната на Холандија за слетување на авионот на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, кој требаше да пристигне во Ротердам за да одржи митинг за референдумот за поголеми овластувања на турскиот претседател, што ќе се одржи на 16 април во Турција

Најчитани вести