петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Туристичка прошетка со електромобил за 50 денари

Почетната станица е Порта Македонија, а турата ќе се одвива по улицата Македонија и во централниот дел на градот.

elektro

Поврзани вести

Возењето со електромобил по скопските улици ќе чини 50 денари за половина час. Ценовникот вчера беше усвоен од Советот на Скопје, но граѓаните ќе мора да почекаат тие да бидат официјално промовирани од Јавното претпријатие „Градски паркинг“.

Петте електромобили, кои ќе служат за туристички прошетки, веќе се пристигнати. Договорот за нивна набавка „Градски паркинг“ го склучи со фирмата „Хипнел“, а едно возило чини 11.420 евра.
Возилата ќе имаат обучен возач, кој во исто време ќе биде и туристички водич.

Почетна и крајна станица ќе биде Портата „Македонија“. Планирано е оттаму возилото да се движи по улица Македонија до Стара железничка станица, па назад преку Камени мост да направи обиколка на градбите од таа страна на кејот. Од таму екомобилот преку мостото „Око“ ќе се враќа кај Портата. Возилата ќе сообраќаат секојдневно од 10 до 19 час. Со оглед на тоа дека возилата се отворени, односно кабрио, ќе се користат ограничен период во годината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести