вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Туроператори од Северна Америка и Западна Европа ја запознаваат убавината на Македонија

ohrid12

Поврзани вести

Утре на 3-ти Септември (среда) во Куршумлијан почнувајќи од 15.30 часот ќе биде отворена B2B средба (market place meetings) со туроператори од Северна Америка и западна Европа и голем број на бизниси од секторот туризам во Македонија.

Дел од учесниците во турата се: главниот уредник на National Geographic Traveler, Кит Белоус (Keith Bellows); уредничката на Yahoo Travel, Џо Пиаза (Jo Piazza); и уредничката за југоисточна и источна Европа на Lonely Planet, Брана Владисављевич (Brana Vladisavljevic).

Покрај природните убавини на Македонија, групата ќе ужива во традиционална македонска музика, храна и култура, но и ќе учествува во спортски активности како тандем параглајдинг, велосипедизам, искачување по карпи и планинарење.

Турата има за цел да го поврзе домашниот пазар за активен туризам на Косово, Албанија и Македонија со туроператори од Северна Америка и Западна Европа, со цел привлекување на поголем број странски туристи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести