четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Турската армија напаѓа цели на ИД во Сирија

Турската телевизија НТВ јави дека 20 турски тенкови ја преминале сириската граници и оти има судири во пограничниот регион.

A Turkish army tank and an armoured vehicle are stationed near the Turkish-Syrian border in Karkamis in the southeastern Gaziantep province

Поврзани вести

Турски тенкови денеска ја преминаа границата и влегоа на сириска територија. Тенковите имаа поддршка од воздух од воените авиони на коалицијата предводена од САД против Исламска држава.

Турската телевизија НТВ јави дека 20 турски тенкови ја преминале сириската граници и оти има судири во пограничниот регион.

Според дел од западните медиуми на сириска територија има шест турски тенкови.

Турската артилерија и авиони од утрово напаѓаат цели на ИД во северна Сирија

 

Најчитани вести