недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Турската лира падна до ново рекордно ниско ниво

turska-lira

Поврзани вести

Денеска се бележи нов историски пад на турската лира до ново рекордно ниско ниво, пренесе „АФП“.

Курсот на турската лира се намали до нивото од 2.2909 турски лири за еден долар и 3.1061 за едно евро.

Аналитичари очекуваат Централната банка на Турција денеска да продаде најмалку 100 милиони долари во обид да ја зајакне валутата.

Турската лира почна драстично да опаѓа по корупцискиот скандал од 17 декември минатата година, што се’ уште ја тресе Владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган и целата турска јавност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести