петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Турската опозиција протестираше против селењето на Ердоган во новата палата

Демонстрантите нагласуваат дека новата резиденција на претседателот е илегално изградена. Зградата се наоѓа во шумата Ататурк, која претставува заштитена природна област. Административниот суд во Анкара нареди запирање на изградабта на комплексот, но одлуката не беше извршена.

ERDOGAN(1)

Последни вести

Членовите на главната опозициска Народнорепубликанска партија во Турција (НРП) протестираа денеска во Анкара против селењето на претседателот Реџеп Таип Ердоган во новата претседателска палата.

Демонстрантите нагласуваат дека новата резиденција на претседателот е илегално изградена. Зградата се наоѓа во шумата Ататурк, која претставува заштитена природна област. Административниот суд во Анкара нареди запирање на изградабта на комплексот, но одлуката не беше извршена.

Членовите на НРП се собраа денеска пред комплексот Ататурк и издигнаа транспаренти со пароли против Владата.

Заменик-претседателот на НРП Булент Теџан, кој беше меѓу учесниците во протестот истакна дека новата резиденција е изградена и покрај судската одлука за прекин на изградбата.

Демонстрантите планираа да организираат протестен марш до претседателската палата, но полицијата не дозволи тој да се одржи, при што дојде до судири.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести