петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Турската полиција приведе 11 џихадисти во акција против Исламска држава

islamska drzava

Поврзани вести

Единаесет лица осомничени за џихадизам се уапсени денес во голема операција на турската полиција против борци на Исламска држава.

Оваа масовна полициска операција е изведена со поддршка на хеликоптери.

Апсењата се изведени неколку дена пред средбата на врвот на Г-20 во летувалиштето Анталија, во јужна Турција, која ќе се одржи на 15 и 16 ноември.

Полицијата изврши претреси на над 20 адреси во различни квартови на Истанбул.

Меѓу приведените има седуммина странци.

Операцијата се уште е во тек. Се очекуваат уште апсења.

Минатата недела турската полиција во Анталија приведоа 20 лица, осомничени за врски со Исламска држава.

Најчитани вести