петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турската полиција се судри со демонстрантите

kievprotesti

Поврзани вести

Турската полиција се судри со демонјстранти во турскиот град Кајсери.

Демонстрациите биле на булеварот каде што се наоѓа судот.

Дел од демонстрантите не и дозволиле на полицијата да ги претресе, по што избиле судири.

Студентот Коркмаз беше претепан од четворица полицајци во цивилна облека и четворица трговци, вооружени со безбол палки, за време на протестите во градот Ескишехир на 2 јуни 2013 година. Момчето, кое се здоби со повреди на мозокот, почина на 10 јули по 38 дена поминати во кома.

Осуммината обвинети биле снимени од безбедносните камери во моментот на инцидентот. Нив им се суди за „убиство со предумисла“ и им се заканува пресуда од 10 години до доживотен затвор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести