среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 31

Турската полиција со солзавец против демонстрантите во Анкара

turcija-demonstranti

Поврзани вести

Турската полиција денеска употребила солзавец за да ги растера стотиците демонстранти во центарот на Анкара, пренесе „АФП“.

Стотици турски граѓани се собраа денеска во главниот град на Турција, за да побараат ослободување на војници кои биле осудени за заговор против Владата.

Силите на редот користеле солзавец и водени топови за да ги одбијат демонстрантите кога тие се упатиле кон Парламентот.

Демонстрациите се одржа на повик на неколку здруженија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести