сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Турската Влада отпушти полициски началници во 16 провинции

turcija

Поврзани вести

Турската Влада отпуштила полициските началници во 16 провинции во земјата, пренесува „АФП“ повикувајќи се на турски медиуми.

На овој начин властите продолжуваат со чистка во националната полиција како резултат на корупцискиот скандал, што ја потресе Владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган и целиот турски народ.

Меѓу разрешените се началниците на полицијата во големите градови како Измир, Анталија, Дијарбекир и главниот град Анкара.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести