вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Турски Кипар го отфрли предлогот на кипарските Грци за заедничка декларација

Преговорите за Кипар, под покровителство на ОН, беа прекината во средината на 2012 година, кога кипарските Турци излегоа на протест кога оваа држава го презеде ротациското претседавање со ЕУ.

turcijakipar

Поврзани вести

Кипарските Турци го отфрлија предлогот на кипарските Грци за подготвување заедничка декларација пред обновувањето на преговорите меѓу двете заедници за решавање на проблемот со поделениот остров.

Ова го изјави Никос Христодулидис, директор на дипломатската канцеларија на претседателот на Република Кипар, пренесе грчката агенција АНА-МПА.

Христодулидис вели дека информацијата за отфрлањето на предлогот ја добиле од Обединетите нации, дополнувајќи дека и покрај тоа, напорите за обновивање на преговорите продолжуваат.

Преговорите за Кипар, под покровителство на ОН, беа прекината во средината на 2012 година, кога кипарските Турци излегоа на протест кога оваа држава го презеде ротациското претседавање со ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести