четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Турски ловци нападнале Курди во Југоисточна Турција

Воздушните напади нанеле „големи штети“ врз ПКК, наведува „Хуриет“. Тие беа преземени три дена по нападот од страна на ПКК врз воен пункт во округот Хакјари во близина на границата со Ирак.

turski-lovci-presreli-ruski-izvidacki-avion_trt-bosanski-26231

Последни вести

Турски ловци нападнале цели на Курдската работничка партија (ПКК) во Југоисточна Турција во неделата, во првата значајна воздушна операција против бунтовниците од почетокот на мировниот процес пред две години, пишува денеска „Хуриет“, објави МИА.

Воздушните напади нанеле „големи штети“ врз ПКК, наведува „Хуриет“. Тие беа преземени три дена по нападот од страна на ПКК врз воен пункт во округот Хакјари во близина на границата со Ирак.

Од турската армија нема коментар за оваа информација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести