четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 53

Турски тенкови преминале од граничниот град Каркамаш во Сирија

Специјална техника испратена во Сирија се користи за деминирање. Медиумите во Турција јавуваат дека од сириска територија се регистрирани експлозии и рафални истрели.

A Turkish army tank and an armoured vehicle are stationed near the Turkish-Syrian border in Karkamis in the southeastern Gaziantep province

Последни вести

Десет турски тенкови преминале денеска од турскиот граничен град Каркамаш во Сирија, јавија турски медиуми.

Тенковите и друга техника се упатиле кон градот Џараблус.

Според телевизијата Хебертурк, тие се движат во групи од по 2-3 тенкови.

Специјална техника испратена во Сирија се користи за деминирање. Медиумите во Турција јавуваат дека од сириска територија се регистрирани експлозии и рафални истрели.

Најчитани вести